Turid Rugaas - konejšivé signály

01.12.2020

U druhů , které žijí ve smečkách , je důležité být schopen spolu navzájem jasně komunikovat . Jasná komunikace umožňuje členům smečky spolupracovat , když loví , vychovat potomky, a co je možná nejdůležitější : žít v míru mezi sebou.

Konflikty jsou nebezpečné - mohou způsobit fyzické zranění a oslabenou smečku , což je něco, co si smečka nemúže dovolit; jinak by vyhynula.

Psi žijí ve světě smyslových vjemů ; ve světě vizuálního, čichového, sluchového vnímání . Snadno vnímají drobné detaily - rychlé signály, nepatrné změny chování druhých, výraz v očích druhých. Zvířata žijící ve smečkách jsou tak vnímavá k signálům, že je možné vytrénovat koně, aby reagoval stažení zorniček v našich očích, nebo psa, aby reagoval na naše šeptání. Není třeba příkazy křičet; tak, aby tón našeho hlasu zněl hluboko a naštvaně - tomu se říká "plácat mouchy s lopatou".

Existuje nejméně 30 rozpoznaných "uklidňujících signálů". Někteří psi mají neuvěřitelně bohatý slovník, zatímco jiní jich používají jen málo. To se liší pes od psa. Signály jsou ovšm mezinárodní a univerzální. Takže norský losí pes z izolovaných údolí v Norsku pochopí psa z Japonska; nebudou mít s komunikací žádné potíže.

Problém

Psi se je snaží používat tento systém komunikace také s lidmi; prostě proto, že je to jejich jazyk a myslí si že mu všichni rozumí (to si my, lidé, myslíme také, že...pozn.). Tím, že nerozpoznáme tyto jejich konejšivé signály, a možná je za jejich použití dokonce trestáme, riskujeme, že našim pejskům ublížíme. Někteří psi mohou používání uklidňujících signálů jednoduše vzdát, a to i mezi ostatním psy. Jiní mohou být tak zoufalí a zklamaní, že se nakonecmohou stát nervózními, vystresovanými , nebo dokonce agresivními.

Základní znalosti

Táta se naučil na výcvikové lekci, že je třeba , aby zněl přísně a dominantně; aby tak Prince pochopil, kdo je tu pánem. Prince ale shledává tátův hlas ohrožující, a tak okamžitě dává tátovi uklidňující signál , aby přestal být agresivní . Prince si pravděpodobně bude lízat vlastní nos, zívat, odvracet se; což bude mít za následek, že táta dostane zlost doopravdy, protože si bude myslet, že je Prince tvrdohlavý , umíněný a neposlušný. A Prince bude potrestán za použití uklidňujících signálů. To je typický příklad něčeho, co se děje na každodenní bázi u mnoha majitelů psů .

Tajemství šťastného soužití s našimi psy spočívá v tom, že se i my snažíme pochopit, co nám říkají, snažíme se naučit rozumět jejich řeči.

V jakých situacích psi používají uklidňující signály

Níže je seznam některých typických situací , které jsou pro psy přirozeně nepříjemné a snaží se tudíž komunikovat jejich pocity pomocí uklidňujících signálů.

když se nad ním nějaký člověk sklání

přímý, delší oční kontakt

tvář člověka příliš blízko k jeho vlastní tváři (např. líbání na nose)

když někdo vypadá, že se zlobí

křik nebo hádky v rodině

když někdo jde přímo k psovi

je-li pes vzrušený štěstím a očekáváním (např. u dveří, když se chystáte jít na procházku )

když chcete, aby pes udělal něco, co se mu nelíbí/nechce udělat

když jsou vaše tréninky jsou příliš dlouhé a pes se unaví

když je zmatený

když ho nějaký člověk objímá

když se cítí v pasti

Signály

1. Olizování / šlehání jazykem

Lízání je signál, který je používán často, zejména černými psy, psy s hodně chlupy kolem obličeje, a jinými, u kterých jsou výrazy obličeje z nějakého důvodu obtížněji vidět, než psů s světlejší barvy, viditelnýma očima a dlouhými nosy.

Tento signál může ale použít každý pes, a všichni ostatní psi jej pochopí; bez ohledu na to, jak rychlý to je . Někdy je pohyb tak rychlý a neznatelný (špička jazyka je sotva vidět, a to ještě jen na setinu vteřiny), že se dá těžko postřehnout, pokud se na psa přímo nedíváte; nejlépe se pozná, pokud se na psa budete dívat zepředu. Ale jakkoliv je signál krátký nebo neznatelný (pro nás, člověky:-)) ostatní psi jej vidí , pochopí a reagují na něj. A každý signál je vždy zodpovězen signálem.

2 . Očichávání země

Očichávání země je často používaný signál. Hodně se vidí ve skupinách psů; nebo když vy a váš pes jdete a někdo přichází směrem k vám; nebo v místech, kde je rušno, hlučno; nebo když pes vidí objekty, ze kterých znejistí nebo je shledá zastrašujícími....atd.

Očichávání země může vypadat třeba jako pohyb nosem rychle dolů k zemi a znovu nahoru; nebo "nalepení" nosu k zemi a čichání po dobu několika minut .

Někdo se k vám blíží na chodníku? Podívejte se na vašeho psa. Sklonil nos trochu k zemi? Obrátil se bokem k příchozímu a šel očichat obrubník?

Samozřejmě, že psi hodně čichají; aby si "přečetli noviny" a pobavili se. Psi jsou předem "naprogramováni", aby své nosy používali, a je to jejich oblíbená činnost . Nicméně , někdy je to uklidňující - záleží na situaci . Takže pozor - kdy a ve kterých situacích čichání nastává!

3 . Odvracení hlavy nebo celého těla

Pes může otočit hlavu na stranu, buď jen mírně nebo úplně; nebo se může otočit celý tak, že

záda a ocas směřují k tomu, ke komu konejšivý signál vysílá. To je jeden ze signálů, který můžete u psů vidět většinu času.

Když se někdo blíží ke psovi zepředu, pes pravděpodobně použije jeden z těchto způsobů odvrácení . Když se psovi zdá, že máte vztek, jste agresivní nebo ohrožující, může také použít jednu z těchto variant signálu. Když se ohnete kepsovi, abyste ho pohladili, může se také stát, že od vás odvrátí hlavu . Pokud je pes překvapený nebo někoho překvapí, otočí se rychle pryč. To samé se stane, když někdo zírá nebo jedná ohrožujícím způsobem .

Ve většině případů tento signál jiného psa uklidní. Je to fantastický způsob, jakým řešit konflikty , a používá jej hodně psů, nehledě na to, zda jsou to štěňata nebo dospělí, ve vyšším nebo nižším postavení atd. Nechte ho použít i vašeho psa; psi jsou odborníci na předcházení a řešení konfliktů - vědí, jak se s nimi vypořádat .

4 . Hravá poklona

Sklonění na přední nohy s vystrčeným zadkem jako v pozici při pokloně může znamenat výzvu ke hře, pokud pes pohybuje nohama hravým způsobem ze strany na stranu. Stejně tak často se stává, že pes v této pozici stojí nehybně a tím se snaží někoho uklidnit. Tyto signály často mají dvojí význam a mohou být použity mnoha různými způsoby - výzva ke hře může být sama o sobě uklidňujícím signálem, protože pes tímto odlehčuje potencionálně napjatou situaci a odvádí pozornost na bezpečnou půdu.

Na nedávné lekci byla směs štěňátek, z nichž jedno mělo na začátku z těch druhých strach. Ostatní ho nechala být a respektovala jeho strach. Nakonec se k nim odvážilo přiblížit; a jakmile se na něj jeden z ostatních psů podíval, udělalo hravou poklonu. Kombinace mírného strachu z ostatních a touha zúčastnit se jejich jry byla z tohoto signálu více než zřejmá.

Když se dva psi k sobě přiblíží příliš náhle, uvidíte hravou poklonu velmi často. Je to jeden ze signálů, které jsou dobře vidět, a to zejména proto, že psi v této pozici setrvávají i několik sekund , takže máte dostatek času jej zpozorovat .

5 . Pomalá chůze

Vysoká rychlost může být pro mnoho psů zneklidňující a chtěli by jít dotyčného zastavit. Původ tohoto chování je částečně v loveckém pudu psa, který je vyvolán pohledem na běžícího člověka nebo psa . Pokud dotyčný běží přímo na psa, je to pro psa hrozba, která vyvolá obranný mechanismus.

Pes, který je nejistý, má tendenci pohybovat se pomalu. Pokud chcete, aby se pes cítil bezpečněji , pak se můžete pohybovat pomaleji. Pokud vidím psa reagovat na mě uklidňujícím signálem , okamžitě zareagujit tím, že se pohybuji pomaleji .

Přichází k vám váš pes velmi pomalu, když jej přivoláváte? Pokud ano, uvědomte si tón vašeho hlasu - zní rozzlobeně nebo přísně? Pokud ano, je pravděpodobné, že vás pes svojí pomalou chůzí chce uklidnit. Už jste někdy byli naštvaní, když k vám přišel? Pak to může být důvod, proč vám nevěří. Dalším důvodem chtít vás uklidnit , může být to, že jej vždy, když k vám přijde na přivolání, připnete na vodítko. Podívejte se na svého psa, až jej k sobě příště přivoláte.Vysílá k vám nějaké uklidňující signály, když přichází ? Pokud se pohybuje pomalu, nejspíš budete muset změnit něco ​​v tom, jak jednáte .

6. Zmrazení

" Zmrazení " je , když se pes náhle zastaví v tom, co dělá a zůstane naprosto v klidu; často pozoruje okolí koutkem oka. Předpokládá se, že toto chování má co do činění s loveckým pudem - pokud je kořist v pohybu, pes útočí. Jakmile kořist zastaví, zastaví se pes také. Toto chování můžeme často pozorovat například i v případech, kdy psi honí kočky; jinak je používáno v mnoha různých situacích. Když vypadáte navztekaně, agresivně, nebo se psovi jevíte jako hrozba, často se stane, že pes ztuhne a nebude se hýbat, aby vám pomohl se uklidnit. Jindy může signály střídat - pomalá chůze, zmrazení a opět pomalá chůze. Velmi často se pes zastaví a zůstane v klidu , když se někdo blíží. Pokud se pes dostane do konfliktu s člověkem nebo s jiným psem a nemá možnost úniku, může být tento signál pokusem uklidnit toho druhého - ať psa nebo člověka.

7 . Posazení se

Posazení se, nebo dokonce posazení se zády k někomu - například k vám, jako k pánovi - má velmi uklidňující účinek. Tento signál se často vidí v případech, kdy jeden pes chce uklidnit jiného psa, který se blíží příliš rychle. Psi si také mohou sednout a obrátit se zády k majiteli, když on/ona zní příliš přísně nebo vztekle.

8 . Chůze do oblouku

Tento signál se často používá jako uklidňující signál, a to je hlavní důvod, proč psi mohou silně reagovat na setkání s jiným psem, pokud jsou nuceni k sobě přistoupit napřímo. Jejich instinkt jim říct, že je to špatné přistupovat k někomu tímto způsobem. Nutit psy přistupovat ksobě napřímo může způsobit pocit úzkosti a nutnosti obrany, a může nakonec vyústit v agresivní chování jako je štěkání a skákání na ostatní psy .

Pokud psi mají tu možnost - jsou volně puštění a mohou si dělat, co se jim líbí - budou okolo sebe chodit obloukem/v kruzích. Nechte svého psa, aby dělal totéž, když je s vámi. Někteří psi potřebují velký oblouk, zatímco jiní budou potřebovat pouze mírný. Dovolte svému psovi rozhodnout se, co považuje za správné a bezpečné pro něj, a on se pak časem může naučit procházet okolo ostatních psů v menší vzdálenosti. Nenuťte jít vašeho psa u nohy, když se k někomu přibližujete; dejte mu šanci přistoupit k osobě/psovi obloukem, nebo je obejít. Pokud psa budete držet volně na vodítku a dáte mu možnost volby, často uvidíte, že pes se rozhodne odejít místo toho, aby začal být hysterický.

Ze stejného důvoduby lidé neměli chodit přímo k psovi, ale přibližovat se k němu obloukem. Čím úzkostnější nebo agresivnější pes je, tím větší byste měli udělat oblouk.

9 . Další uklidňující signály

Doteď jste se dozvěděli o některých běžnějších uklidňujících signálech. Existuje mnoho dalších, které se teprve musí popsat. Krátce se tu o několika zmíním, abyste je mohli sami dále pozorovat:

zívání, " úsměv" - buď roztažením koutků úst nahoru a zpět, nebo tím, že ukazuje zuby jako při úsměvu,

vrtění ocasem - v případě, že pes vykazuje známky úzkosti, uklidnění , nebo čehokoliv, co nemá nic společného se štěstím; vrtění ocasem není vždy známka toho, že je pes šťastný,

močení, značkování

vytvoření "kulatého obličeje" s ušima uhlazenýma blízko u hlavy tak, aby vypadal jako štěně (pes věří, že štěněti nikdo neublíží)

někteří psi se chovají jako štěňata, skáčou kolem a chovají se hloupě - házejí klacky okolo sebe apod. - pokud zjistí, že v jejich blízkosti je ohrožující pes; má to mít uklidňující účinek.

Nikdy nenuťte psy násilím do setkání s jinými!

Při setkávání s jinými psy je nechte užívat jejich jazyka tak, aby se cítili v bezpečí. Někdy půjdou až k sobě a vyjdou spolu bez problémů, jindy budou mít pocit, že je bezpečnější zůstat ve větší vzdálenosti, koneckonců již navzájem přečetli své signály - dělají tak i na dálku několika set metrů, není potřeba setkat se tváří v tvář .

Psí trenéři v Kanadě, kteří se zúčastnili mé přednášky, přišli s novým názvem pro tyto uklidňující signály. Nazvali je "jazyk míru". A to je přesně to, čím jsou. Je to jazyk, který tu je proto, aby psi měli možnost vyhnout se konfliktům nebo je řešit tak, aby mohli společně žít v klidu a míru. A na to jsou psi odborníci.

Začněte pozorovat a uvidíte sami. S největší pravděpodobností budete mít mnohem lepší vztah se svým psem, a také s jinými psy, jakmile si začnete uvědomovat , co vám pes opravdu říká. Je pravděpodobné, že budete rozumět tomu, co jste dříve nebyli schopni zjistit. Je to neuvěřitelně vzrušující , a stejně tak vzdělávací.

Vítejte ve světě psa a ​​poznání celého nového jazyka!


Z facebooku jsem stáhla video, na kterém jsou zachycené krásné akce mezi dětmi a pejsky. Je to moc krásné a roztomilé, ale ostrým okem jsem odhalila jednoho pejska, který by se dítěte rád zbavil. Rodiče nebo majitelé psa by v tomto případě měli dítě "odstranit". Přečtěte si o konejšivých signálech a podívejte se na video podruhé. Potěší mě, když Vás to inspiruje k tomu, abyste lépe "četli", co Váš pes říká Vašim dětem, Vám, ostatním pejskům i dalším tvorům (můj pes se tak domlouvá i s kočkami).