1. klik chce cvik

01.12.2020

zdroj: https://www.bestmudi.estranky.cz

tyto stránky pro nás našla Ivanka - panička Tarinky.

Protože je to opravdu velmi dobře srozumitelné, dovoluji si použít texty zde pro Vás.

Možná slyšíte o klikr-tréninku poprvé. Možná jste o něm něco četli a možná, že ho dokonce používáte při výcviku. Tento seriál je pro všechny, které klikr-trénink zajímá a chtějí se o něm dozvědět víc.

Co je klikr?
Klikr je malá plastová věcička, která uvnitř skrývá kovový plíšek. Při jeho zmáčknutí vydá jasný signál - KLIK!. Tvary klikru jsou různé, pro pravidelné používání doporučuji ergonomicky tvarované (zaoblené), které lépe padnou do dlaně. Klikry s "čudlíkem" jsou pro práci přesnější než ty s nekrytým plíškem, reakční doba od zmáčknutí po zaznění signálu je kratší.

Na co se používá?
Klikr slouží jako pomůcka při upevňování pozitivního chování zvířete. "Na klikr" můžete cvičit nejen se psem, ale i s kočkou, papouškem, potkanem nebo koněm. My se zaměříme na práci se psem.
Jasný signál - KLIK! - říká psovi, že teď zrovna udělal něco správného a bude následovat odměna. Jenže klikr je mnohem víc. Klikr učí psa přemýšlet a samostatně řešit nastálé situace. A co je důležité, klikr-trénink nutí přemýšlet hlavně psovoda =). Při správném tréninku pomůže klikr překonat psovi strach z určitého předmětu nebo prostředí. Ukáže psovi, že spolupráce se psovodem je radost a že práce je vlastně zábava.

Jak mám začít?
Nejdříve si pes musí zafixovat KLIK! = odměna. Na začátku je lepší odměňovat pamlskem, později odměňujeme tím, co má pes nejraději - pamlsek, míček, klacík. Pro některé psy "workholiky" je odměnou už jen samotné pokračování v práci - žraní pamlsku je zbytečně zdržuje. Důležité je najít takovou odměnu, která vašemu psovi vyhovuje nejlépe.
První trénink je nejlepší v klidném a psovi dobře známém prostředí - např. v obýváku či na zahradě. Nachystejte si misku drobných pamlsků (ne větších než nehet na malíčku), nejlépe šťavnatých a voňavých. Zavolejte si psa, vezměte do jedné dlaně pár pamlsků a do druhé klikr. Pokud se na vás pejsek kouká, klikněte a hoďte na zem cca 1m před psa jeden! pamlsek. Počkejte, až ho pes sežere a zvedne hlavu. Klikněte a hoďte druhý pamlsek, opět cca 1m před psa. Tento postup několikrát zopakujte. Když uvidíte, že pes po zaznění KLIK! už sám hledá na zemi pamlsek, zkráťte interval mezi jednotlivými kliknutími, tzn. klikněte už v momentě, kdy má pes ještě hlavu u země. Pokud na zaznění KLIK! okamžitě zvedne hlavu a čeká další pamlsek, máte vyhráno. Pokud ne, vráťte se o krok zpět a první krok znovu několikrát zopakujte.

Na co si dát pozor?
Na obalech klikrů, které jsou k dostání ke koupi v ČR, je špatný návod na použití, který říká, že se nejdřív dává pamlsek a až pak následuje KLIK!
U klikr-tréninku je nejdůležitější trpělivost a klid. Ruka, která háže pamlsek, nesmí být nikdy rychlejší než KLIK! To znamená, že se může pohnout až PO signálu - ne před, ne zároveň se signálem.
Pamlsky házejte na hladkou zem, na které je pes dobře uvidí a najde - takže ne do trávy a ne na podlahu stejné barvy jako pamlsek.
Na psa nespěchejte. Pokud ani po několika opakováních ještě nereaguje na klikr, nevadí. Možná mu dáváte špatné signály, možná nemá svůj den, možná potřebuje jenom trochu více času.

První krok máte za sebou. Příště se dozvíte, jak naučit svého psa při tréninku přemýšlet.